Aktuální trendy v personalistice

 Čínský virus v posledním roce a půl docela dost zamíchal kartami a mnozí manažeři si uvědomili, že je potřeba dělat změny. A to docela zásadní.

Nevíme totiž, když zase Covid zmutuje, případně jestli nedorazí ještě něco horšího. A proto je dobré myslet na zadní vrátka a veškeré pracovní povinnosti, které se dají řešit v domácím prostředí, by se tam také řešit měli.

To znamená i velké změny ohledně nároků na zaměstnance, a to jak ty stávající, tak i potenciálně nové. Práce z domu vypadá pro někoho jako sen, ale nejde o žádnou procházku růžovým sadem. Naopak, často se jedná o plazení se minovým polem.

A proto je vhodné zaměstnance naučit novým dovednostem, které ještě před dvěma lety nepotřebovali.


 

Schopnost přizpůsobit se

Ve většině firem funguje nějaké zavedené pracovní tempo a jakmile si na něj lidé zvyknou, jen složitě se pak přeorientovávají na něco jiného.

V případě home officu je ale potřeba být mnohem flexibilnější. A to nejen s ohledem na změnu pracovních postupů, ale také na rodinný život. Zdá se to jako maličkost, ale hodně lidí při změněn prostředí ztrácí svou efektivitu a nedokáže se dostatečně koncentrovat na své úkoly.

Samostatné myšlení

Ve všech firmách funguje nějaká hierarchie, skoro každý zaměstnanec má nad sebou nějakého nadřízeného. To se při práci doma nemění. Co se však změní zásadně, to je absence šéfa na pracovišti, který by mohl v reálném čase udělat úkoly.

Je tedy nutné dbát u zaměstnanců na větší samostatnost a individuální schopnosti. Ne vždy je možné potenciální potíže okamžitě vykomunikovat pomocí emailu, případně telefonu.

Komunikace s ostatními

K tomu se váže i komunikace s dalšími spolupracovníky. V jedné kanceláři se to prostě vždycky nějak domluví, ale když každý sedí v jiné části města, je to mnohem náročnější. Příkladem je digitalizace procesů ve společnosti Stěhování Staněk.

Technologie k tomu, abychom mohli bez problému hovořit s lidmi, co se aktuálně nacházejí na druhé straně planety, máme již dlouho. Teď je ještě umět adekvátně používat.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu